A A A

Bankovanie

         Bankovanie je prastará a veľmi účinná liečebná metóda, ktorá využíva podtlak vznikajúci chladnutím prehriateho vzduchu v dutej nádobe. Podtlak spôsobuje rozšírenie krvných kapilár, a tým zlepšenie prekrvenia bankovaného miesta, zlepšený odvod nahromadených metabolitov, uvoľnenie svalových spazmov a gelóz.

Z pohľadu západnej medicíny ide o pôsobenie na tepny, žily, artérie, nervový systém a spojivové tkanivá. Pohľad čínskej medicíny pridáva vplyv na meridiány, kolaterály, krv a čchi.Pôsobením ťahu nastáva uvoľnenie a niekedy aj popraskanie kapilár a tým odvod škodlivýn a škodlivých faktorov. Pri problémoch sa hromadia z dôvodu nedostatočnej cirkulácie krvi v problémovom mieste splodiny bunkového metabolizmu, ktoré pri nahromadení znovu obmedzujú prietok krvi.

Bankovanie pomáha rozhýbať tok čchi a krv. Napomáha vytiahnutiu škodlivých faktorov na povrch tela a ich vylúčeniu. Je veľmi účinné pokiaľ škodlivé faktory pretrvávajú v povrchovej ochrannej vrstve tela. Po odstránení škodlivých faktorov nastáva obnovenie toku čchi, krvi a tekutín a tým pomôžeme chorému k návratu k rovnováhe a k zdraviu.

Rovnako bankovanie otvára póry na koži, a tým umožňuje koži zbaviť sa škodlivých a jedovatých látok, pôsobí aj na svaly v zóne aplikácie a to zlepšením prietoku krvi pod miestom aplikácie.

Prostredníctvom kožných nervových zakončení je možné ovplyvňovanie vnútorných orgánov, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú cez ich reflexné zóny na povrchu tela. Pri vzniknutej gelóze na povrchu tela sa vo vnútornom orgáne k nej priradenom odohrávajú obdobné deje ako v gelóze samotnej, viazne prekrvenie a funkcia orgánu. Po uvoľnení porúch na povrchu tela nastáva uvoľnenie aj na vnútornom orgáne.

Jedným z najdôležitejších účinkov je účinok na obehový systém. Dochádza k zvýšeniu množstva červených aj bielych krviniek, Ph krvi sa mení z kyslého na neutrálne alebo zásadité, čo znamená prečistenie krvi.