A A A

Dornova metóda

 

Dornova metóda je jemná manuálna terapia, ktorej pomocou sú kĺby a stavce bezpečne a presne uvádzany späť do svojich pôvodných správnych polôh.

Príčinou nesprávnych polôh stavcov môžu byť fyzické problémy ako napr. výrony spôsobené nehodami alebo pri športe, rozdielna dĺžka končatín, skrátenie svalov alebo i citové problémy človeka. Pretože pri liečení Dornovou metódou sa uvoľňujú fyzické i psychické bloky, môžeme ju považovať za celostnú metódu, ktorá lieči nielen príznaky nemoci, ale i samotné príčiny onemocnení.

Dornova metóda je druhom jemnej manuálnej terapie, pri ktorej sa kĺby a stavce pacienta na milimeter presne uvedú do správnej polohy. Súčasne sa tým otvoria brány energie, ktoré môžu v človeku lepšie prúdiť. To všetko sa deje voľným a prirodzeným pohybom ošetrovaného za jeho účasti a pomoci jemného tlaku palcov terapeuta. Pritom terapeut nikdy neprekročí prah bolesti a vďaka tomu, že pohyb nie je prevádzaný trhnutím, je táto metóda bezpečná.

Počet ošetrení je individuálny a už po dvoch ošetreniach by sa mala dostaviť úľava. Optimálne je ošetrenie 1-2 krát týždenne, v ťažších prípadoch môže liečenie trvať i niekoľko mesiacov. Dôležitá je i spolupráca pacienta, ktorý by mal doma prevádzať samostatné cvičenie a vyvarovať sa škodlivých návykov, ako je napríklad kríženie nôh pri sedení a pod. Súčasne je nutné behom liečby a po ošetrení dostatočne piť, aby sa uvoľňované nečistoty a usadeniny z kĺbov a väzov mohli dobre vylučovať.

Dornovou metódou môžu byť ošetrení takmer všetci ľudia, pokiaľ sú len trochu mobilní. Dornova metóda vyrovnáva statiku tela, môže pomôcť u rôznych problémoch a bolestiach pohybového aparátu ako sú bolesti chrbta, bedrových kĺbov, kolien, skolióza, rozdielna dĺžka dolných končatín.

Dornova metóda je jednoduchá a efektívna možnosť, ako pomôcť ľuďom pri najrôznejších problémoch. Dôležitá je však spolupráca a pomoc pacienta, ktorý si musí byť vedomý svojej spoluzodpovednosti za svoj zdravotný stav.