A A A

Masáž detí a kojencov

Už v prenatálnom vývoji dieťa počúva tlkot matkinho srdca. Vníma jej hlas, jej duševné rozpoloženie, počúva „jej muziku“, jej rozhovory. Je mu dobre, keď sa s ním maminka v duchu mazná, dotýka sa ho, keď mu rozpráva, spieva, dáva mu najavo, že ho má rada a teší sa na jeho príchod. V dnešnej dobe prežíva rada žien rizikové tehotenstvo zakončené predčasným alebo komplikovaným pôrodom. To samozrejme ovplyvňuje nielen ich psychiku, ale i psychiku novonarodených detí. Množstvo stresov v našom uponáhľanom a pretechnizovanom svete, znečistenom ovzduší, nezdravý spôsob stravovania, málo času na odpočinok a duševnú hygienu a v množstve prípadov i nedostatok lásky v partnerskom a rodinnom živote spôsobuje, že sa toľko detí rodí so zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím, s ľahkou mozgovou dysfunkciou, s alergiami, ekzémami, neskôr sa u mnohých z nich prejavuje dysgrafia, dyslexia, dyskalkulia...

 Dotyk

Pre ľudí, rovnako ako aj pre mnohé ďalšie živočíchy, má dotyk zásadný životný význam. Dáva pocit tepla, istoty a lásky. Zo všetkých zmyslov sa najprv rozvíja hmat. Hmatové podnety sú pre zdravý vývoj nevyhnutné, uspokojujú našu potrebu dotýkať sa. Maznanie a hladkanie, ktoré sa nám v detstve dostáva, nám pomáha vytvoriť si zdravú predstavu o sebe samých. Podporuje v nás istotu, že keď sa nás niekto dotýka, tak nás prijíma a miluje.

Často sa spontánne dotýkame svojho tela alebo tela svojich detí pri úraze, bolesti, pocite únavy. Utešovaním, hladkaním a neuvedomelou masážou boľavých miest odplavujeme negatívne pocity. Prinášame tým úľavu, obnovujeme životnú silu, prežívame pocit radosti a šťastia. Prečo nepoužívať tieto dotyky úplne zámerne, vedome a každodenne i k prejaveniu citu, k uvoľneniu a k uzdraveniu? U mnohých domorodých kmeňov, patrí masáž dieťaťa k základným vedomostiam matky a toto umenie sa dedí z pokolenia na pokolenie.

 

Účinky masáže

Masáž stimuluje a zlepšuje krvný obeh, čo ovplyvňuje činnosť orgánov a rozvoj všetkých tkanív, zlepšuje dýchanie, celý organizmus sa dobre okysličuje, posilňujú sa hrudné svaly a správne držanie tela. Masáž stimuluje pokožku, jednotlivé nervy a ich zakončenia, aktivuje väčší počet nervov a tým sa posilňuje hmat. Táto masážna technika ovplyvňuje svalstvo, jeho spevnenie i uvoľnenia a koordináciu pohybu. Dokáže vyvolať i kĺbne zmeny, lebo pri dotyku v blízkosti kĺbov dochádza k uvoľneniu hormónov do organizmu, čo podporuje pohybový aparát. Dotykové relaxačné techniky zbavujú deti napätia. Keď prežívame stres, produkujú naše žľazy adrenokortikotropný hormón ACTH, ktorého pôsobením sa upevňuje mnoho nových spojovacích dráh v mozgu a periférnych nervoch. Spoje potom môžeme využiť pre ďalšie učenie a pamäť. AK však stres pokračuje, dochádza k zablokovaniu týchto procesov. Telo dieťaťa sa pred narodením pripravuje na pôrodný stres a je hormónom ACTH zaplavené. Pre práve narodené dieťa je kontakt dotykom aj očami a počúvanie tlkotu matkinho srdca dôležitým signálom. Pocit bezpečia podmieňuje zástavu tvorby ACTH a prípravu dieťaťa na nové skúsenosti a učenie. Masážnou technikou môžeme odstrániť u detí popôrodné trauma. Masáž pozitívne ovplyvňuje deti, ktoré trpia špecifickými poruchami učenia (dyslexiou, dysgrafiou, dyskalkúliou,), ľahkou mozgovou dysfunkciou, dokonca i niektorými formami Downovho syndrómu alebo autizmom. Zlepšuje stav astmatikov, alergikov, ekzematikov. Pôsobí na svalový, obehový a lymfatický systém i na jednotlivé tlakové body a meridiány, ovplyvňuje rovnováhu životnej energie, pôsobí preventívne i liečebne.

 

Kontraindikácie

·       alergie spojené s vyrážkou

·       cukrovka

·       cysty

·       horúčka

·       infekčné onemocnenie

·       pruh

·       nevoľnosti a zvracania

·       otvorené a iné kožné zápaly

·       opuchy kĺbov

·       po operácii

·       popáleniny

·       poranenia chrbtice

·       rakovina, AIDS

·       srdečné onemocnenia

·       stafylokokové infekcie

·       tuberkulóza

·       vykĺbenie

·       vysoký krvný tlak

·       zlomeniny

·       žalúdočné sondy

 

Masáže v tehotenstve

Vidieť svoje dieťatko už počas tehotenstva, dotýkať sa ho v myšlienkach, hladiť ho, hojdať a maznavo sa sním rozprávať, vysvetľovať mu svoje reakcie, pocity a úzkosti a počúvať ho – to je veľmi krásna súčasť materstva, ktorá pomáha uvoľniť sa a oslobodiť od rôznych obáv. Dopraje to matke prežiť veľmi intenzívne prepojenie života dvoch rôznych bytostí. Ako by dieťatko bolo stredom a matka jeho vesmírom. Dieťa aj ona cíti kľud a harmóniu, ktorú možno inak zažiť len pri relaxácii. Dýchame zhlboka až do bruška a pomaly si predstavujeme svet vo vnútri nášho lona. Vidíme pupočnú šnúru, vedie z našej maternice až k pupočku dieťaťa, ktoré sa vznáša v plodovej vode. Môžeme sa naň usmievať, pozerať sa mu do očí, počúvať s ním zvuky „jeho sveta“. Môžeme ho v myšlienkach hladiť a ľahko ho masírovať ťahmi uvedenými v zostave masáži kojencov. Poznáme malého, rodiaceho sa človiečika a budeme ho milovať skôr, než ho naozaj po prvé  uvidíme.