A A A

Míčkovanie

     Míčkovanie (facilitácia) je pomocná fyzioterapeutická metóda, ktorej autorkou je česká fyzioterapeutka Zdena Jebavá. Je prevádzaná špeciálnymi molitánovými loptičkami o rôznych veľkostiach.

Upravuje poúrazové stavy, alergické a astmatické problémy, oslabený imunitný systém, pomáha pri záchvatoch dušnosti, urýchľuje liečbu niektorých neurologických stavov a vhodne dopĺňa liečbu detských skolióz.

 

Míčkovanie umožňuje:

·       relaxáciu, pretiahnutie brušných, hrudných a krčných svalov, chrbtice a pletenca     

        ramenného

·       uvoľnenie priedušiek a bránice

·       prevádza hrudné dýchanie na brušné

·       znižuje frekvenciu dychu, prehlbuje dýchanie

·       zvyšuje kapacitu pľúc

·       zlepšuje držanie tela

 

Míčkovanie je u detí veľmi obľúbené, berú ho ako hru a tak sa jej účinok ešte zvyšuje. Dieťa neprežíva stres zo zdravotného zariadenia, neberie míčkovanie ako súčasť liečby. Môže sa tak jednoducho uvoľniť, čo umocňuje terapeutický účinok.

 

Pri akých onemocneniach je možné míčkovanie využiť?

·       astma bronchiale

·       pri zápalovom ochorení pľúc, priedušiek, hrtana, hlasiviek, tvárových dutín

·       akútnej a chronickej nádche

·       pri cystickej fibróze

·       u plynových alergií

·       pri migréne

·       pri chybnom držaní chrbtice

 

Mechanizmus účinku:

Technika míčkovania využíva kompresie akupunktúrnych a akupresúrnych bodov. Je založená na teórii, že kompresia tkanív je vystriedaná ich relaxáciou. Hrá výraznú úlohu pri dychovej rehabilitácii. Reflektorickým ovplyvnením hladkého svalstva priedušiek sa uvoľní ich spazmus a navodí sa vykašliavací reflex tzv. odhlieňovanie.

 

Možno si neuvedomujeme, že stavba a držanie tela sa odvíjajú od plosky nohy. V žiadnom prípade sa nevypláca podceňovať tzv. „ploché nohy“. Chôdza býva bolestivá a bolesť postupuje do chrbta, šije a hlavy. V snahe uľaviť si, sa rôzne „krútime“ a hrbíme, čím sa držanie tela opäť zhoršuje. Postupne vzniká začarovaný kruh. Pozitívne účinky míčkovania sa dosahujú práve pri facilitácii plosky nohy, kde sa okrem klasickej molitanovej loptičky osvedčila špeciálna gumová s oblými bodlinkami tzv. „ježko“. Ježkom sa prevádza len technika gúľaním, mäkkou loptičkou potom gúľaním a vytieraním. Pravidelné, najlepšie každodenné používanie kombinácie týchto dvoch druhov míčkovania priaznivo ovplyvňuje tvarovanie tak priamej ako aj pozdĺžnej klenby nohy. Dochádza k aktivácii krátkych svalov na chodidlách a k posilneniu klenby plosky.