A A A

Reflexológia ucha

Nazývaná aj AURIKULOTERAPIA. Spočíva v liečení nemocí fyzikálnym pôsobením – vpichom, tlakom, elektrostimuláciou, magnetickým polom, svetelným žiarením – na určité body na ušnom boltci.

Táto terapia vychádza z toho, že ľudské telo sa symetricky premieta na povrch ušného boltca a že každý orgán alebo tkanivo v tele odpovedá niektorému z viac ako 200 bodom na ušnom boltci. Pôsobením na tieto body možno podľa tejto metódy pôsobiť na tú časť tela, ktorá im odpovedá. Táto terapia vychádza z princípov a poznatkov francúzskeho lekára Paula Nogiera, - tkz. francúzsky systém, a na druhej strane z poznatkov tradičnej čínskej medicíny – tkz. čínsky systém. Oba systémy sa navzájom nevylučujú, naopak sa vhodne prepájajú a dopĺňajú.

Prednosťou tejto metódy je jej ľahké prevedenie, bezprostredne rýchly účinok, praktickosť, zrozumiteľnosť, široký rozsah pôsobnosti a nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky. Môžeme sa ju ľahko naučiť. Aurikulárna terapia pomáha napr. reumatizme, ischiasu, bolestiach chrbta, migrénach, neuralgii, bolestivej menštruácii, astme, chronickom kašli, sexuálnych problémoch, ekzémoch, strese, nespavosti, ale tiež pri odvykaní fajčenia, stabilizácii nadváhy, alebo ako podporná liečba pri ďalších typoch ochorení.

V poslednej dobe bol rozsah pôsobnosti rozšírený o diagnostické možnosti a tak môžeme pôsobiť preventívne, pretože správnym vyšetrením ušného boltca môžeme dopredu odhaliť začínajúce disharmónie v ľudskom organizme.