A A A

Shiatsu

 

Shiatsu je japonská energetická harmonizácia prostredníctvom tlaku a strečingu. História tejto masáže siaha cez rôzne druhy orientálnej medicíny až k počiatkom akupunktúry pred 4.000 rokmi.

Využívaním prvkov akupresúry v kombinácii s relaxačnou hudbou a aromaterapiou sa SHIATSU zameriava na harmonizovanie energetickej rovnováhy v tele, a tým aj na odstránenie zdravotných ťažkostí ako na úrovni fyzickej, tak aj duševnej. Táto technika je vhodná aj ako prevencia pred zdravotnými problémami a zameriava sa na relaxáciu a posilnenie tela, ducha a mysle.

Slovo SHIATSU v preklade znamená tlak prstom, ale pri aplikovaní tejto techniky sa využíva nielen tlak prstami, palcami, ale i dlaňami. SHIATSU sa vykonáva na žinenke alebo matraci, klient je oblečený v ľahkom odeve, lebo kontakt maséra s telom masírovaného je lepší, ako keby sa dotýkal priamo kože. Základným cieľom SHIATSU je spriechodnenie energetických dráh, aby životná energia čchi plynule prúdila meridiánmi v ľudskom organizme. Pokiaľ je zablokovaná, objavujú sa zdravotné problémy a technikou SHIATSU je možné tieto problémy odstrániť.

Ak je telo oslabené napríklad prežitým stresom alebo zranením, nestriedmym spôsobom života atď., telesná energia neprúdi plynule a náš stav nie je celkom vyvážený. To sa často môže navonok prejavovať tak, že trpíme rôznymi chorobami, bolesťami hlavy, chrbta, kĺbov, šije, oslabením imunity a rôznymi chronickými syndrómami, ako sú zažívacie problémy, zápaly močového mechúra, bronchytída... SHIATSU pomáha pri podráždenosti, úzkostlivých stavoch, depresiách, poruchách pamäte, preťaženej mysli, nespavosti alebo neschopnosti odpútať sa od problémov.

Orientálna medicína a teda aj SHIATSU je založená na filozofii jin a jang – dvoch silách, pôsobiacich vo vesmíre, ktoré sa ustavične menia jedna na druhú. V prípade choroby sa ich rovnováha vážne narušuje.